MENTORÁLÓ ISKOLA PÁLYÁZAT

1.     projektnap

SZENT MÁRTON LÁTOGATÓKÖZPONT: SZOMBATHELY

2014.október 18.

A Mentoráló iskola „Szent Márton a mi példaképünk” – Unser Vorbild ist Sankt Martin” pályázatunk első projektnapján, október 18-án a Szent Márton Látogatóközpontba jártunk a tanítványainkkal. Településünkről, Jákról busszal utaztunk Szombathelyre iskolánk 38 diákjával együtt. A hatodik évfolyamosok kíváncsian és várakozással teli készültek a kirándulás napjára.

Az előző hetekben beszélgettünk tanítványaikkal Savaria szülöttéről a tanórákon és felidéztük Szent Márton élettörténetét és a hozzá kötődő legendákat a német nyelven is.

A projekt napján Szombathelyen vetélkedővel kezdtük a programot. Diákjain négyfős csapatokban először egy német nyelvű kvíz segítségével mérték össze az ismereteiket Szent Márton életéről. Ezt követően a csapatok Szent Márton és a koldus történetet bemutató puzzle képet raktak össze.

A tanulók eredményét a totó feladatsorának kijavítása után az iskolában értékeltük a következő tanítási napon: a diákok édességet, a csapataik a helyezésüknek megfelelően oklevelet kaptak.

A szombati nap fő eseménye a szombathelyi Szent Márton Látogatóközpont megtekintése volt. A Szent Márton templom mellett lévő épülethez rövid sétával jutottunk el a Via Sancti Martini – Szent Márton - zarándokút egy kis szakaszát bejárva. A parókia előtt a Szent Márton szobornál felelevenítettük Szent Márton és édesanyja legendás történetét.

A Látogatóközpontban a csoportot kísérő tiszteletestől érdekes előadást hallgathattunk meg a város híres szülöttének életéről és cselekedeteiről. Nagyméretű mozaikképen követtük nyomon Márton kalandos útját Európában és az érdekfeszítő történetek kapcsán beleképzelhettük magunkat a római kori emberek mindennapjaiba.

A tanulók örömmel vettek részt az interaktív tárlatvezetés egyes állomásain: felpróbálták a korabeli szerzetes öltözetet, kipróbálták Márton kardját, kiraktak római mozaikot apró kerámiából és római falikép mintákat szerkesztettek. Később lelkesen fényképezték egymást Márton, illetve a koldus alakjában és háromdimenziós számítógépes programon figyelték meg, milyenek lehettek egykor az épületek a római Savariában, a mai Szent Márton templom helyén.

A templom alatt lévő kriptában láthattuk, hogy történik napjainkban az épület alapjainak feltárása, restaurálása. A tiszteletes kíséretével beléphettünk a jelenleg teljes felújítás alatt álló Szent Márton templom épületébe is. A templom belseje ezekben a hónapokban nem látogatható, várhatóan a Szent Márton emlékévben nyitja meg a újra kapuit a restaurálás után a hívők számára. A restaurátorok munkájába tekinthettünk be amikor megfigyeltük, hogy kapja vissza régi fényét a templomi bútorzat.

Szent Márton lába nyomán az első lépést tettük meg ezen a napon a tanévben. Az eseménydús napot emlékét a résztvevők számára a Szent Mártonról szerzett új ismereteink, az átélt élmények és a Látogatóközpontban kapott emléklapok őrzik.

Magyar Mónika                           Óváriné Borbély Mónika                   Tarszabó Lászlóné